Co je zkouška HSK?

Co je zkouška HSK? Zde je stručné vysvětlení a odpovědi na nejčastější otázky. Písmena HSK jsou zkratkou Hanyu Shuiping Kaoshi (汉语水平考试), což v překladu znamená “Test úrovně mandarinštiny”. Zkoušku organizuje Hanban (汉办), oddělení čínského Ministerstva pro vzdělávání, pod které spadají i Konfuciovy instituty (孔子学院).

Zkoušku HSK mohou provádět pouze akreditovaná zkoušková centra, což mohou být Konfuciovy instituty i soukromé jazykové školy po celém světě (v ČR například Konfuciův institut na Univerzitě Palackého v Olomouci).  Termíny zkoušek je nutné zjistit vždy přímo o vybraného pořadatele, během roku jich nemusí být mnoho. LTL pořádá zkoušky vždy jednou za měsíc. Pokud tedy budete studovat u nás, můžete si zkoušky složit v rámci studia zde. Máme několik různých programů, které vás připraví na požadovanou úroveň.

Jsme registrovaným testovacím centrem HSK pro všechny úrovně, od HSK 1 až po HSK 6. Zde najdete přehlednou HSK infografiku, která vám představí jednotlivé úrovně, délku zkoušek a rozsah potřebných znalostí.

Úrovně zkoušky HSK

Zkouška má šest HSK úrovní. HSK 1 vyžaduje základní znalosti čínštiny, zatímco HSK 6 předpokládá, že vaše mandarinština je plynulá ve všech situacích. Základní požadavky jsou takovéto:

 • HSK 1 – Schopnost porozumět základním slovíčkům a frázím
 • HSK 2 – Schopnost čínštinu základně aktivně využívat a poradit si v jednoduchých situacích
 • HSK 3 – Schopnost komunikovat v běžných situacích i na profesní a akademické úrovni.
 • HSK 4 – Schopnost plynule konverzovat s rodilými mluvčími na většinu témat
 • HSK 5 –  Schopnost plynule mluvit a číst čínské noviny
 • HSK 6 – Plynulý verbální i písemný projev
Úroveň Délka zkoušky Slovní zásoba
HSK 1 35 minut 150 slov
HSK 2 50 minut 300 slov
HSK 3 1 hodina 25 minut 600 slov
HSK 4 1 hodina 40 minut 1200 slov
HSK 5 2 hodiny 2500 slov
HSK 6 2 hodiny 15 minut 5000 slov

Jak to funguje 

Celkem je šest úrovní zkoušky HSK. Všechny je možné složit buď na počítači nebo písemně. Součástí zkoušky HSK není konverzace, tu obsahuje zkouška HSKK Exam (proto K navíc). Zkouška HSKK má celkem tři úrovně, pokud se chcete o HSKK dozvědět více,  kontaktujte nás

Co byste měli předem vědět:

 • HSK 1 a HSK 2 jsou základní zkoušky HSK, a používají se nejenom znaky, ale také pinyin
 • HSK 1 a HSK 2 mají dvě části – poslech a čtení
 • HSK 3 až HSK 6 jsou pouze v čínských znacích, přepis v pinyinu již k dispozici nemáte
 • HSK 3 až HSK 6 test mají tři části – poslech, psaní a čtení
 • Termíny zkoušek HSK pro rok 2019 najdete níže.
 • Cena zkoušky  HSK 1 je 150 CNY a s každou další úrovní cena stoupá o 100 CNY. Například HSK 4 vás tak vyjde na 450 CNY
  • Pozor – Cena zkoušky HSK se může v jednotlivých zemích lišit. Zde uvedené ceny platí pro zkoušková centra v Číně.

Zkouška HSK je rozdělena na tři části – čtení, psaní a poslech (HSK3-6). Každá obsahuje několik cvičení a otázek tak, aby skutečně prověřila úroveň vašich znalostí.

O tom, zda si vyberete zkoušku psanou nebo počítačovou, rozhodujete sami. My doporučujeme jít na počítačovou verzi, protože není nutné ručně psát každý jednotlivý znak, což může být těžké.  Psaní na klávesnici, kde můžete využít pinyin a vybrat správný znak, což vám může pomoci získat více bodů.

HSK - Slovní zásoba

 • HSK 1 Slovní zásoba

  Ke stažení

  Zkouška HSK 1 ověřuje vaši schopnost porozumět základním čínským slovíčkům a frázím. Je to nejzákladnější certifikát z čínštiny, který můžete získat.  Využíváte jak pinyin, tak Hanzi. Veškerá potřebná slovní zásoba a zkušební test  HSK jsou ke stažení zde:

  HSK 1 Vocabulary and Test

 • HSK 2 Slovní zásoba

  Ke stažení

  Abyste složili zkoušku HSK 2, musíte být schopni základně používat mandarinštinu v běžných situacích každodenního života. Stejně tak, jako v případě HSK 1 máte k dispozici přepis pinyin, ale je třeba znát i znaky. Slovní zásoba a ukázkové testy HSK 2 jsou ke stažení zde:

  HSK 2 Vocabulary and Test

 • HSK 3 Slovní zásoba

  Ke stažení

  Zkouška HSK 3 již nepovoluje pinyin. Vše je pouze ve znacích a abyste test zvládli, musíte prokázat dostatečnou znalost hanzi. Je třeba, abyste zvládali každodenní komunikaci v pracovním i akademickém prostředí.  Zkušební testy HSK 3 a potřebná slovní zásoba je ke stažení zde:

  HSK 3 Vocabulary and Test

 • HSK 4 Slovní zásoba

  Ke stažení

  Také úroveň HSK 4 je již pouze v hanzi, bez pinyinu. Musíte být schopni plynně hovořit s rodilými Číňany na rozličná témata. Seznam slovíček, která se musíte naučit je dlouhý – plných 1 200 slov. Naši lektoři s vámi projdou nejenom slovíčka, ale i potřebnou gramatiku. Slovní zásobu stáhnete zde:

  HSK 4 Vocabulary and Test

 • HSK 5 Slovní zásoba

  Ke stažení

  Jste-li připraveni složit zkoušku HSK 5, mluvíte již čínsky opravdu plynně a dokážete si bez problémů přečíst i čínské noviny. Znáte asi 2 500 čínských slovíček a čínštinou se můžete nejspíš už i živit. HSK 5 je potvrzením toho, že jste opravdu hodně daleko. Slovní zásobu si stáhnete zde:

  HSK 5 Vocabulary and Test

 • HSK 6 Slovní zásoba

  Ke stažení

  Došli jste nejvýš, k HSK 6! To znamená, že dokážete vyjádřit a popsat jakýkoliv problém, pocit, písemně i ústně. Ať už na poli soukromém či profesním. HSK 6 je náročnou zkouškou, která prokáže, že jste skutečný profesionál.  Kompletní slovní zásobu pro HSK 6 a zkušební test si můžete stáhnout zde:

  HSK 6 Vocabulary and Test

Zkoušky HSK Termíny a ceny

Datum zkoušky Výsledky musí být splněny (papírový test) Výsledky budou splněny (online test)
Sobota 11 Leden 18 Únor 3 Únor
Neděle 9 Únor 9 Březen 24 Únor
Sobota 7 Březen* POUZE ONLINE 23 Březen
Sobota 21 Březen 21 Duben 6 Duben
Sobota 11 Duben 11 Smět 27 Duben
Sobota 9 Smět 9 červen 25 Smět
Neděle 14 červen 14 červenec June 29th
Sunday 12 červenec 12 Srpen 27 červenec
Neděle 23 Srpen 23 Září 7 Září
Sobota 19 Září 26 říjen 12 říjen
Sobota 17 říjen 17 Listopad 2 Listopad
Sobota 7 Listopad* POUZE ONLINE 23 Listopad
Sobota 21 Listopad 21 Prosinec 7 Prosinec
Neděle 6 Prosinec 6 Leden 2021 21 Prosinec

Prosím pozor, tyto ceny platí pouze pro testovací centra HSK v Číně. Ceny v České republice či jiných zemích se mohou lišit.

Úroveň zkoušky Cena v CNY
HSK 1 150
HSK 2 250
HSK 3 350
HSK 4 450
HSK 5 550
HSK 6 650

Pokud skládáte zkoušku HSK v Číně, bude datum připadat vždy buď na sobotu nebo na neděli. Začátek zkoušky je pro HSK 2, 4 a 6 obvykle v 9:00, pro HSK 1, 3 a 5 pak ve 13:30.

HSK – Přípravné kurzy

Kurzy, jež jsou přípravou na zkoušky HSK vedou naši nejzkušenější lektoři, kteří přesně vědí, jaké metody i materiály mají využít. Budete se učit přesně ty gramatické struktury, slovní zásobu i větné vazby, které pro jsou pro složení zkoušky potřeba. Budete připraveni tak, že certifikát HSK opravdu získáte.

Naši lektoři mají roky zkušeností a zkoušky díky nim složily již desítky našich studentů. Někteří začínali úplně z nuly a za tři měsíce na LTL Mandarin School dosáhly na certifikát HSK 3. Po dvou semestrech pak odjížděli jako držitelé zkoušky HSK 4. Progres, kterého s námi můžete dosáhnout, je nesrovnatelný s tím, když studujete mimo Čínu nebo pouze obecnou čínštinu, nikoliv specializovaný kurz.

 • Kurzy HSK vedou specializovaní HSK lektoři
 • Individuální lekce na míru zajistí rychlý progres
 • Začít můžete kterékoliv pondělí v roce
 • Spojte kurz HSK s některým dalším programem LTL
 • LTL je akreditovaným testovacím centrem HSK
 • V Číně můžete skládat zkoušku HSK každý měsíc
 • Kontaktujte nás pro více informací

Ceny kurzů HSK:

HSK Standard

 • 20 individuálních HSK lekcí týdně
Délka kurzu Sleva Cena
2 týdny 0% 10,419
4 týdny -5% 19,835
8 týdnů -14% 35,939
12 týdnů -22% 48,840
13-52 týdnů -22% 3,700/týden

HSK Intenziv

 • 30 individuálních hodin HSK přípravy týdně
Délka kurzu Sleva Cena
2 týdny 0% 15,628
4 týdny -5% 29,753
8 týdnů -14% 53,908
12 týdnů -22% 73,260
13-52 týdnů -22% 5,550/wk

Balíček doplňkových služeb k HSK kurzu

Nás LTL HSK přípravný kurz má jediný cíl – připravit vás na zkoušku tak, abyste ji bez problémů složili. Klíčem je naučit vás kompletní příslušnou slovní zásobu a gramatické jevy, které test zahrnuje. Naši lektoři přesně vědí, jak toho dosáhnout, jsou zkušení a na zkoušku HSK již připravovali mnoho studentů před vámi. S tímto balíčkem bude vaše příprava hladká a efektivní.

Před začátkem kurzu přesně zjistíme vaši úroveň, silné a slabé stránky a připravíme vám studijní plán přímo na míru. Budeme pracovat i se zkušebními testy a samozřejmě vám pomůžeme s celým procesem přihlášky a platby za zkoušku. Cíl máme společný! Odjíždět budete se svým HSK certifikátem v kapse.

Jak se přihlásit

 1. Pohovor – Náš HSK specialista se s vámi spojí ještě před příjezdem, zjistí, jaká je vaše stávající úroveň a dohodne se s vámi,  na jaký level zkoušky se budete připravovat. Od HSK 1 po HSK 6.
 2. Výběr data – Když máte jasný a odsouhlasený cíl, zvolíte si vhodné datum zkoušky a příprava může začít.
 3. Studijní plán– Připravíme vám studijní plán na míru vašim potřebám, zvolíme vhodnou strategii i studijní materiály a začneme pracovat se vzorovými cvičeními
 4. Zkouška nanečisto – Je čas vyzkoušet, jak si poradíte s testy z loňského roku
 5. Zkouška je tu – hodně štěstí!

Cena zahrnuje

 • HSK Pohovor a sestavení studijního plánu
 • HSK zkušební testy a jejich vyhodnocení
 • Pět sad HSK testů z minulosti včetně poslechů
 • HSK Syllabus
 • Zprostředkování přihlášení a zajištění formalit
 • Výuka v balíčku zahrnuta není
Cena – 980CNY

Často kladené otázky

Jak poznám, jaké úrovni HSK odpovídají mé znalosti?

Vaši úroveň vyhodnotí váš učitel čínštiny, a to na základě detailního pohovoru. Ten určí, jaký level zkoušky je pro vás nejvhodnější, a na který jste také schopni ve stanoveném čase dosáhnout. Podle toho připravíme studijní plán a vaše studium začíná.

Kde se zkouška koná?

Zkouška se koná v nedalekém jazykovém testovacím centru. Všechny detaily vám oznámíme jakmile se přihlásíte.

Proč je písemný test náročnější než počítačový?

Počítačová verze je, podle našich zkušeností, o něco  snazší, protože při psaní znaků rukou uděláte chybu velmi snadno. To se vám na počítači, kde píšete pinyinem a znaky se nabízejí, tak snadno nestane. Takže zbytečně neztrácíte body. I když samozřejmě musíte vědět, který znak je ten správný, nehrozí chyby v rukopisu. A napsat znak rukou nepřesně, to se stane jedna dvě. Navíc, pokud si nejste jistí, na počítači můžete vybrat znak z nabídky, tipnout si. Píšete-li rukou, musíte spoléhat pouze sami na sebe.

Musím skládat HSK zkoušku, když jsem n a LTL?

Všechno záleží na vás. Zkouška není povinná. Můžete se přihlásit jenom na test konverzačních dovedností, abyste si odvezli nějaké potvrzení o studiu. Pokud si ale chcete uvést čínštinu jako cizí jazyk do svého CV, pak si určitě zkoušku HSK udělejte. Je mezinárodně uznávaná, prestižní a vysoce hodnocená. Rozhodnutí je ale samozřejmě na vás.

Other Courses

 • Peking - Skupiny

  Peking

  Studujte čínštinu v Pekingu v malých skupinkách maximálně šesti studentů. LTL Mandarin School nabízí lekce čínštiny s kvalifikovanými a zkušenými lektory, kteří jsou nejlepší ve…

  Learn More

Zeptejte se nás!
 • LTL Avatar Manuel Saldaña Quintans
  Manuel Saldaña Quintans , Student Advisor

  Vítejte v LTL Mandarin School!

  Jak vám mohu pomoci?