NÁŠ PŘÍBĚH
E-mailem: [email protected]
Telefon: +86 10 5100 1269
Pondělí – Pátek: 9am-6pm (Čínský čas)
Jianguo Rd. 88, Xiandai SOHO B, 5th Floor, Room 504
建国路88号现代城SOHO B座 504
E-mailem: [email protected]
Telefon: +86 21 3368 0866
Pondělí – Pátek: 9am-6pm (Čínský čas)
Suite 910 Building A, Modern Mansion, Xiangyang South St. 218
Xuhui District / French Concessions 200030 Shanghai
徐汇区襄阳南路218号 现代大厦 A座 910室
Andreas Laimböck zakládá LTL
Rodák z Frankfurtu poprvé přijel do Číny v roce 1999 a v roce 2002 začal studovat mandarinštinu v Pekingu. Pracoval pro nejrůznější mezinárodní lékařské společnosti v Pekingu, nadále se učil čínsky a pomáhal svým přátelům, kteří do Číny přijížděli najít a zorganizovat jejich kurzy čínštiny.
Zobrazit více »
Mnoho jazykových škol se ale neukázalo jako dobrý výběr. Andreas vyslechl mnoho příběhů studentů, jejichž pokroky v čínštině byly minimální navzdory mnoha hodinám strávených v kurzech. Často pokulhávala i organizace a bylo jasné, že jazykových škol, které nabízejí opravdu kvalitní výuku mandarinštiny a dobré služby není na trhu dostatek.
V roce 2007 se Andreas usadil v malebném Hutongu ve staré části Pekingu a rozhodl se situaci změnit tím, že založí vlastní čínskou jazykovou školu. Zpočátku pracoval z kavárny ve čtvrti Central Business District jen přes ulici.
Původně chtěl Andreas školu pojmenovat „Spaghetti Chinese“, ale kamarád, zkušený marketér ho přesvědčil, aby použil název LTL (Live The Language – Prožívej jazyk). Naštěstí.
Andreas i nadále bydlí v Pekingu a vlastní a řídí LTL Mandarin School.
Poté, co Tina čtyři roky vyučovala čínštinu, přijala výzvu vybudovat lektorský lektorů pro LTL. Jejím prvním rozhodnutím bylo nabídnout učitelům pracovní smlouvy na plný úvazek, což v Číně v té době nebylo obvyklé. Většina jazykových škol zaměstnává učitele pouze na částečný úvazek. Zobrazit více »
Naše smlouvy zaručovaly učitelům stabilní příjem, ale také plné sociální a nemocenské pojištění, placenou mateřskou dovolenou a také pojištění pro případ nezaměstnanosti. Díky těmto, v té době naprosto výjimečným, podmínkám, předčil zájem o práci v LTL naše naše očekávání a během pár měsíců pro nás pracovali nejlepší a nejzkušenější lektoři v Pekingu.
Tina pracovala v Pekingu jako naše studijní ředitelka do roku 2013, kdy odešla na roční mateřskou dovolenou. Pak se se svou malou dcerou přestěhovala zpět do svého rodného Chengde, a vybudovala tým lektorů v naší tamní škole.
Tina je v Chengde stále studijní ředitelkou, ale protože stále miluje učení, je také lektorkou našich programů
Po pětiměsíční rekonstrukci a nekonečných dohadech s nejrůznějšími dodavateli jsme se v dubnu 2009 nastěhovali do svého prvního LTL „domova“. V 16. patře budovy „Sunshine“ přímo v centru Pekingu jsme měli čtyři třídy, kuchyňku, malou jídelnu a kancelář. A také krásný balkón s výhledem na Peking. Zobrazit více »
Interiérová designérka, slečna Liang Min z pekingského Institute of Technology nám ve škole vytvořila příjemné a veselé prostředí, a tak jsme se tu my i naši studenti velmi rychle začali cítit jako doma.
Netradičně pojala také interiér tříd – rozhodla se pro stěny pokryté mléčným sklem tak, aby mohly být používány jako tabule. Díky tomu mají učitelé nejenom dost místa na psaní, ale také možnost pohybu po třídě použití té které tabule k živému a interaktivnímu způsobu výuky.
Liang Min se stala dvorní interiérovou architektkou všech LTL jazykových škol, včetně našich prostor v Šanghaji, kde škola sídlí ve 29. patře a nabízí skvělý výhled. Dnes Liang Min bydlí a pracuje v italském Miláně.
Od samého začátku bylo cílem LTL vytvořit pro studenty takové prostředí, v němž by se do mandarinštiny maximálně položili a dosahovali tak velmi rychlých pokroků. Protože jsme ale byli stále na začátku a teprve si budovali dobré jméno byla většina našich studentů z řad cizinců, kteří již v Pekingu bydlelil a čínštinu se učili pouze v odpoledních kurzech po práci. Zobrazit více »
Naši učitelé tak za studenty většinou několikrát týdně docházeli domů nebo do kanceláře. To ovšem znamenalo, že většina žáků měla pouze velmi omezenou možnost čínštinu vnímat v běžném životě, věnovali se jí pouze pár hodin týdně během lekcí a zlepšovali se pouze velmi pomalu.
V roce 2009 ale nastal zlom, byli jsme již dostatečně velcí a mohli se proto konečně plně vrhnout do realizace naší původní vize – Nabízet programy zaručující studentům přijíždějícím do Číny na denní studium, rapidní pokroky. To samozřejmě znamenalo nabízet mnohem víc, než jenom školní výuku, bylo potřeba zajistit také ubytování v hostitelských rodinách, pomoc se vyřízením vstupních víz, organizaci volnočasových aktivit a také podporu a asistenci našim studentům v režimu 24/7.Kombinace všech těchto služeb a jejich špičková úroveň byly zárukou našeho úspěchu. Bez toho by to nešlo.
V prvním roce, kdy jsme takto postavené programy nabízeli, tedy v roce 2009 přijeli naši první tři studenti na denní studium. První z nich (Susanne z Německa) přijela v červnu na dva měsíce a byla ubytována v pekingské rodině. Zhangovi, ayed with our first homestay family in Beijing for two months. Manželé Zhangovi byli penzisté, kteří bydleli přímo naproti naší škole a byli to přátelé strýce jedné naší lektorky. Syn se jim oženil a oni tak měli nejenom volný pokoj, ale také spoustu volného času. Zhangovi nikdy nebyli v zahraničí, neuměli žádný cizí jazyk a do té doby vůbec nepřišli do kontaktu s cizinci. Byla to opravdu neobyčejná zkušenost pro všechny zúčastněné. Po překonání počátečních zádrhelů si společný pobyt užili jak Zhangovi, tak Susanne po všech stránkách.
Susanne složila zkoušku HSK a do LTL se za studiem vrátila i další rok. Zhangovi ubytovávali naše studenty až do roku 2013, kdy ze z Pekingu odstěhovali ke svému synovi a vnučce.
Vždycky nám bylo jasné, že toho, aby naši studenti rychle vpluli do jazyka a rozmluvili se skutečně během krátké doby, musíme je přimět používat mandarinštinu mnohem víc, než jenom v hodinách. A to se nám daří. Kromě hodin musí samozřejmě mluvit například se svými hostitelskými rodinami. Ale…Zobrazit více »
Během přestávek, na školních akcích i během toulek za pekingským nočním životem, to všichni velmi snadno sklouznou k angličtině. Mluví s ostatními studenty, ve městě narazí na zde žijící cizince nebo na Číňany, kteří mluví anglicky.
To samozřejmě nebylo úplně ideální a my jsme se snažili tomu zabránit. Zkoušeli jsme různé věci, včetně toho, že s studenti museli zavázat, že nebudou mluvit jinak, než mandarinštinou. Ani to ale nepřineslo očekávaný výsledek. Skončilo to tak, že od sebe podvědomě začali přebírat gramatické chyby. Peking je zkrátka kosmopolitní město a úplně se tu vyhnout angličtině nejde. Mnoho cizinců tu žije a pracuje, i Číňané se v angličtině pomalu zlepšují, takže možností mluvit anglicky stále přibývá, takže bylo jasné, že musíme zvolit jinou cestu. Ponořit se do čínštiny úplně, znamená vyjet z Pekingu.
Začali jsme tedy hledat místo pro naše Full Immersion programy, tedy takové, kde by nebylo možné mluvit jinak, než mandarinštinou. Museli jsme samozřejmě vyloučit oblasti, kde se mluví dialekty, což pro studenty standardní čínštiny není to pravé ořechové. Hledání tím pádem nebylo vůbec jednoduché, protože ve většině velkých měst na severovýchodě Číny jsou již komunity expatů poměrně velké a příležitostí přejít do angličtiny je tedy opět mnoho. Zároveň jsme hledali hezké město, ne žádnou průmyslovou lokalitu ani takové, kde v zimě klesá teplota k – 40 stupňům.
Byla to doba, kdy jsme se opravdu hodně nacestovali. A všechno to hledání přineslo dokonalý výsledek – to správné město pro naše Immersion Programy je Chengde.
Chengde bývalo letním hlavním městěm Číny a je také považováno za město, kde se mandarinština zrodila a v roce 1952 byla právě tady kodifikována „Standardní Mandarinština“ 普通话 . Město nemá žádnou přistěhovaleckou komunitu, anglicky tu nemluví vůbec nikdo. Chengde je navíc krásné město v horách, je tu čistý vzduch a navíc je zapsáno v kulturním dědictví UNESCO. Najdete tu starý Císařský palác, skvělé terény pro pěší tůry a bohaté sportovní vyžití. Žije tu půl milionu lidí, takže tu máte městské pohodlí, místní jsou přitom známí svou pohostinností a otevřeností.
V květnu, přesně 25. 5. 2010 přijel do Chengde náš první student, učit se a žít v hostitelské rodině. Hned další den přijeli do rodiny dva překvapení vládní úředníci, aby zjistili, o co jde. Od druhé světové války totiž v Chengde žádný cizinec nebydlel a tak si nebyli jistí, jak s takovou situací naložit. Zobrazit více »
Po nespočetných schůzkách, telefonátech a několika dnech jednání úřady nakonec rozhodly, že na tom, že někdo přijede do Chengde, aby se učil mandarinštinu, není nic závadného a my jsme mohli v programech pokračovat. Absolutně jsme nečekali že dokonce ani úřady v Chende nevědí o cizincích prakticky nic. Byly to pro nás všechny poměrně vzrušující časy. Jakmile se vše usadilo, začal být tenhle náš třítýdenní program velmi úspěšný, pokrok studentů byl i za tak krátkou dobu naprosto úžasný. Potvrdilo se, o kolik rychleji se lze jazyk naučit, jste-li mu vystaveni opravdu nekompromisně 24 hodin denně.
Dodnes jsou naši studenti jedinými cizinci, kteří v Chengde bydlí. Ale i jejich počty striktně limitujeme. Nikdy jich ve městě nemáme více než 10 současně.
Ve městě s půl milionem obyvatel je šance, že na ulici narazíte na jednoho z devíti dalších žáků je opravdu malá. Úřady jsou již na nás zvyklé a poskytují nám maximální podporu. Dokonce rodiny obou úředníků, kteří přišli prověřit našeho prvního studenta, začaly naše studenty i ubytovávat.
Naše reputace, coby školy, jejíž studenti dosahují výsledků a v čínštině se rychle zlepšují, neustále roste. Naše stávající třída už nestačí, potřebujeme další prostory. V 19. patře stejné budovy vzniká šest nových učeben.
Rosteme ale dál a v roce 2014 stěhujeme školu ve stejném domě ještě o deset pater výš. Ve výtahu nyní mačkáme knoflík s číslem 29.
Mnoho našich studentů přijíždělo do Pekingu nejenom s cílem naučit se čínsky, ale chtěli také získat pracovní zkušenosti. Protože již v té době naši lektoři docházeli vyučovat čínštinu do mnoha nadnárodních firem, disponovali jsme mnoha velmi dobrými kontakty na personální oddělení a tak jsme začali nabízet Stáže v Číně.
Většina našich stážistů dnes kombinuje studium mandarinštiny a práci ve firmách v Pekingu nebo Šanghaji
V září 2011 nastupuje do LTL Chengde Zhongwen. Protože ve městě nebyli vůbec žádní cizinci, nebylo tu před příchodem LTL pro učitele žádné uplatnění. Zobrazit více »
Zhongwen byla ale vždycky přesvědčena, že výuka čínštiny je jejím osudem a byli o tom přesvědčeni i její rodiče. Potvrzuje to ostatně i to, jaké jí vybrali jméno: 仲文 (Zhongwen) což se sice píše jinak, ale vyslovuje stejně, jako 中文 a to znamená Mandarin (Zhongwen – Mandarin).
Jakmile se Zhongwen dozvěděla, že ve městě vznikla jazyková škola, hned se přihlásila a rychle se stala jedním z klíčových členů našeho týmu.
Dnes je Zhongwen ředitelkou i srdcem jazykové školy LTL v Chengde. Organizuje kurzy, podílí se na organizaci studia i zajištění hostitelským rodin. Studentům pomáhá i najít si v Chengde přátele, pořádá výlety a podá pomocnou ruku, kdykoliv ji někdo potřebuje. A i po všech těch letech, dodnes jezdí osobně na nádraží vyzvednout každého studenta, který do města přijetde.
Alex k nám nastoupil jako poradce studentů v roce 2012. Až do roku 2016 měl na starosti celodenní studijní programy v LTL v Pekingu a Chengde. Pak se přestěhoval do Šanghaje a stal se ředitelem LTL Šanghaj.Zobrazit více »
Alexander je nadšený student jazyků a polyglot, který ovládá jedenáct řečí, samozřejmě jednou z nich je mandarinština. Stále bydlí v Šanghaji se svou čínskou manželkou ve čtvrti Xuhui, jen kousek od naší školy.
Naším prvním studentem, který přijel na Roční studijní pobyt byl Luke. Přijel jako úplný začátečník a během ročního intenzivního studia s bydlením v hostitelské rodině se propracoval až ke zkouškám HSK 6.
Vždycky jsme věřili, že s dobře rozplánovaným intenzivním kurzem, bydlením v rodině a programem Full Immersion je možné dojít od úplných začátků až po úroveň HSK 6 za pouhý rok. Luke byl naším prvním studentem a tuto naši teorii skutečně potvrdil i v praxi. Bylo úžasné průběžně sledovat jeho pokroky a zjišťovat, že to opravdu funguje. Jak Luke svůj pobyt vnímal? O tom si můžete přečíst na našem blogu. Tenhle článek napsal během sedmého měsíce v Číně: Lukův pobyt Číně
Dnes nabízíme roční studentské pobyty v Číně v mnoha variantách. Jsou vždy „šité na míru“ konkrétnímu člověku a mohou kombinovat různé programy: jazykové kurzy, programy Immersion, studium ve více městech i stáž.
Ti, kteří se rozhodnou jít stejnou cestou, jakou šel Luke, nás nepřestanou udivovat. Sledovat, jak člověk, který když přijel do Číny dokázal stěží říci „ni hao“ odjíždí s certifikátem HSK 6 – nejvyšší možnou zkouškou, kterou dokázal složit za jediný rok studia.
LTL je o tom, že se naši studenti do čínštiny plně ponoří. Museli jsme ale samozřejmě respektovat to, že někteří z nich chtějí více svobody a ubytování v rodině jim tak úplně nevyhovuje. Proto jsme začali v Pekingu nabízet i možnost sdílených bytů. Zde mají studenti soukromí, ale i přesto jsou v kontaktu se svými čínskými spolubydlícími. Zobrazit více »
Naše sdílené byty se nacházejí ve velmi „čínské“ části Pekingu, a to i přesto, že je to pouze pár zastávek metrem od školy, tedy od centra města, stále tam žije jenom velmi málo cizinců.
Od doby, kdy jsme zde začali studenty ubytovávat, se toho v této čtvrti také mnoho nezměnilo. Pouze podél Grand Canalu vznikla nová ulice s bary. Naši studenti tu bydlí stále.
Naše dobré jméno stále posilovalo a prostory školy už nám byly opět malé. Nechtěli jsme se stěhovat mimo centrum města a tak jsme opět zvažovali stěhování či rozšíření pouze v rámci budovy. Tentokrát jsme prostory našli ve třicátém patře. tedy o pouhé patro výš. Zobrazit více »
Tato dvě patra byla navíc propojena schody a tak jsme opět mohli mít všechny třídy hezky pohromadě v jednom prostoru. A protože jsme již z minulosti měli skvělé zkušenosti s balkónem, kde se studenti během přestávek snadno dali do řeči a spřátelili se, chtěli jsme rozhodně opět mít i hezký venkovní prostor.
Střešní terasa o rozloze 70 m2 na střeše 30. patra s nádherným výhledem na Peking rozhodla! Po pětiměsíční rekonstrukci a – samozřejmě – mnoha potížích se stavební firmou – jsme se přestěhovali. Mnoho jazykových škol později muselo opustit centrum města, protože ceny nemovitostí i nájmy raketově stoupaly. My jsme však měli štěstí, že jsme prostory koupily ještě před tím, než přišlo toto neuvěřitelné zdražení. A tak jsme si mohli dovolit v centru zůstat.
V průběhu let se lidé stále dokola ptali, jestli bychom nemohli nabízet Kurzy čínštiny v Šanghaji. Nebyli jsme si ale jistí, že dokážeme ve škole, tak daleko od Pekingu, udržet tak výjimečnou kvalitu, jakou nabízíme našim studentům v Pekingu. Zobrazit více »
V roce 2015 ale přišel jeden z klíčových členů našeho týmu, Alexander Krasnov, s rozhodnutím přestěhovat se do Šanghaje. A to byla příležitost, jak přenést naši odbornost, zkušenosti s výukou čínštiny i intenzivního „ponoření“ studentů do čínské kultury do dalšího města.
Stejně tak, jako v Pekingu, i v Šanghaji jsme otevřeli školu přímo v centru města a využili i stejný koncept. Studium malých skupinkách, mnoho volnočasových aktivit, nepřetržitou podporu našich studentů, ubytování v rodinách, stáže i sdílené apartmány tak, abychom našim žákům zaručili maximální jazykové pokroky.
LTL Shanghai je velmi úspěšná, dnes tu máme již osm tříd. Stále ještě nedosahuje pekingské velikosti, rozdíl už ale není velký.
Máme již tři školy – Šanghaj, Peking a Chengde. Nabízí se tedy možnost rozšířit studijní programy, umožnit našim žákům procestovat během pobytu všechna města a přitom stále pokračovat v intenzivním jazykovém studiu. Tak se zrodily naše Kurzy čínštiny „Multi city“Zobrazit více »
Alex a William byli kamarádi z Británie, kteří se rozhodli strávit devět týdnů studiem mandarinštiny v Číně a stali se našimi prvními účastníky našeho programu Multi City. Začali třítýdenním pobytem v Šanghaji, tedy ve městě, které Evropanovi umožňuje usadit se v Číně poměrně snadno. Na další tři týdny se přestěhovali do tradičnějšího Pekingu a na závěr pobytu se do čínštiny zcela ponořili v Chengde. Ve všech třech městech bydleli v rodině a studovali v intenzivním programu, tedy dopoledne čtyři hodiny v malé skupince a odpoledne měl každý z nich ještě dvě individuální hodiny. Oba se vypracovali z úplných začátečníků až na úroveň HSK 2 během pouhých devíti týdnů a seznámili se s Čínou víc, než jiní za celý život.
Program měl obrovský úspěch a dnes je jedním z našich nejpopulárnějších. Zejména studenti, kteří přijedou do Číny na delší pobyt, třeba na roční před nástupem na univerzitu nebo po jejím dokončení, studují na dvou nebo všech třech školách LTL.
Studium čínštiny v Pekingu je úžasnou životní zkušeností, z níž si odnesete skutečně hodně.
Studujte mandarinštinu na LTL Šanghaj, využijte jednu z mnoha možností našich kurzů.
Chcete studovat v Číně celý rok? Není nic snazšího! Máme několik programů, z nichž si můžete vybrat, nebo si sestavit svůj vlastní. Můžete studovat i…