Jak se naučit čínsky online – 18 tipů a triků!

Internet je skvělé místo, kde se učit čínsky, nabízí totiž spoustu aplikací, stránek a dalších sítí, jež učení jen urychlí.

Výuka on-line je cesta jak se naučit jazyk aniž byste jezdili do dané země, například právě do Číny během koronaviru.

My na LTL jsme učili studenty z více než 100 zemí. Představte si, učíte se čínsky z pohodlí domova, z vašeho vlastního počítače a přitom s nejlepšími lektory v celé Číně.

Jak se naučit čínsky online – sledujte nás na YouTube

Je nutné říci, že všechna videa jsou (zatím) v angličtině. Ale nesmutněte, všechno je v procesu.

Odebírání našeho kanálu vám umožní dozvědět se o všelijakých tématech týkající se Číny, čínštiny, kultury, moderních problémů a spousty dalších témat.

Tři videa pro ty, kteří žádné naše video neviděli. Proč nás nezačít odebírat?

18 kroků k úspěchu – Jak se naučit čínsky on-line

My na LTL už s tímhle moderním způsobem máme bohaté zkušenosti a rádi se vámi o ně podělíme.

Před začátkem vašich on-line kurzů

 1. Na on-line hodiny se připravte stejně jako na klasické hodiny probíhající fyzicky s učitelem. To je asi základní pravidlo, nebudete-li se řádně připravovat, pak budete úspěšní jen z poloviny.
 2. Najděte si klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit a kde se s učitelem dobře uslyšíte.
 3. Připravte si vybavení, jako například počítač a sluchátka ještě předtím než hodina začne. Také si zkontrolujte připojení a zvuk.
 4. Bluetooth je nepřítel. Vypněte si bluetooth na všech zařízeních, která mohou ovlivňovat elektronické předměty, které používáte. Například bezdrátová sluchátka.
 5. Buďte, prosím, připraveni včas a zkontrolujte zda veškeré vaše vybavení funguje, abyste to potom nezdržovali. Tohle snad mnemusíme ani zmiňovat.
 6. Připravte si papír a tužku, nebo Word, abyste si mohli psát poznámky.
 7. Není vůbec od věci si sepsat otázky, nebo situace spojené s čínštinou, které vás od minulé hodiny překvapily a zeptat se na ně. Nezapomeňte, naši lektoři jsou tu pro vás!

Během vašich online kurzů

How to Learn Chinese Online - Do it with a smile!
Jak studovat čínštinu online – jendoduše s úsměvem!
 1. Řekněte si přesně, co chcete.Všechny hodiny jsou přesně přizpůsobené vašim potřebám. Není problém se soustředit jen na jeden typ slovíček a gramatiky
 2. Dejte svému učiteli zpětnou vazbu. Máte něco, co byste rádi změnili? Určitě dejte svému učiteli vědět, vzhledem k tomu, že jste v kurzu sami, nic není problém změnit. Navíc jsou to cenné informace pro celou naši školu, pomáháte nám tak k tomu co chceme nejvíce -poskytovat co nejlepší hodiny.
 3. Přestože nemusíte, doporučujeme nechat si zapnutou kameru, aby vás mohl učitel po celou hodinu vidět. Pro čínštinu je klíčová pusa. Je jedno, jak zvláštně tahle věta zní, učitel vám musí koukat na pusu, kvůli výslovnosti a tónům. S tím souvisí pravidlo: prosím, snažte se nesedět přímo pod intenzivním zdrojem světla, obraz bude nepříjemný vám, i lektorovi.

Co se děje po hodině?

 1. S velkou pravděpodobností dostanete domácí úkol. Bylo by určitě lepší všechny úkoly vypracovat. Ale pokud na úkoly nemáte čas, dejte lektorovi vědět.
 2. Nahrávejte si hodiny.Obrovskou výhodou on-line kurzů je fakt, že je lze nahrát a pustit znovu. Je tím pádem lehčí si zopakovat co jste se naučili. Navíc můžete přeskočit části, které jsou pro vás moc jednoduché a naopak se soustředit na ty, které potřebujete zopakovat, jako třeba tóny.

Jak se do čínštiny úplně ponořit, když nejsem fyzicky v Číně?

Studenti, kteří se čínsky učí dálkově, nemají tolik příležitostí se s jazykem setkat, nepoužijí ho při placení v obchodě, na ulici se nebudou na cestu ptát čínsky a podobně. Jak se tedy můžu do čínštiny úplně ponořit?

Jděte do čínské restaurace, kterou máte ve městě a zkuste použít WeChatovou funkci  “look around”.

V případě, že nikde blízko čínská restaurace není, doporučujeme využít Post-It papírky. Napište si na ně například čínské názvy nábytku a přilepte si je na postel, lampy, nebo zrcadlo.

Jestli už jste dosáhli určité úrovně, nejlepší (a tak trochu extrémní) způsob učení je, si do děj přepnout celý telefon. Ze začátku budete možná trochu zmatení, ale nezoufejte. 

Napište si seznam slovíček a pověste si ho na místo, kam koukáte často. Třeba na stěnu před záchodem.

Nejdůležitější je ale časté opakování a hlavně psaní znaků. Ne nadarmo se říká „opakování, matka moudrosti“.

Až se celá tahle situace zmírní, naplánujte si výlet do Číny, přijeďte studovat na jedné z našich škol a určitě se ubytujte v rodině. A opravdu mluvte, myslete a dýchejte čínsky.

Online pomůcky k učení čínštiny

Na internetu najdete miliony a miliony aplikací, videí, podcastů a dalších věcí, které vám usnadní učení (nejen) čínštiny. Jak ale vybrat ty správné?

LTL doporučuje:

 1. Pleco: Pleco je zatím nelepší offline slovník. Nastavte si psaní znaků rukou, abyste si ho procvičili. Skvěle funguje systém „kopírovat a vložit“, ale kromě toho, vám přináší i použití slov ve větách, jednotlivé tahy a spousty dalšího. Aplikace je zdarma, ale pokud chcete skvělá rozšíření, jako třeba digitální kartičky, můžete si i připlatit.
 2. Anki: Máte rádi „kartičkový systém“? My také. V aplikaci Anki si vytváříte své vlastní kartičky a na rozdíl od papírových kartiček je můžete brát kamkoli s sebou!
 3. Chinese-Forums: Otázky a odpovědi od lidí pro lidi. Nejlepší stránka celého internetu.
 4. Zoom: Nejrychlejší, nejspolehlivější, nejlepší software pro video konference. A je také zdarma.
Zeptejte se nás!
 • LTL Avatar Manuel Saldaña Quintans
  Manuel Saldaña Quintans , Student Advisor

  Vítejte v LTL Mandarin School!

  Jak vám mohu pomoci?